5 sposobów na zwiększenie libido przy antydepresantach

Jak zwiększyć libido przy antydepresantach? Depresja jest coraz mniej bagatelizowanym problemem w społeczeństwie. Pomimo niezrozumienia i przekonań, które są przeciwko tej chorobie, coraz częściej ludzie są gotowi otwarcie dzielić się swoimi doświadczeniami z innymi – chociażby poprzez media społecznościowe.

Jednak lekarze nadal mają powody do obaw. Chociaż wiadomości dotyczące depresji pojawiają się na różnych platformach społecznościowych (często nawet w wykonaniu sławnych osób), wiele osób nadal nie chce uzyskać pomocy w zakresie leczenia depresji. Według Centers for Disease Control and Prevention, zaledwie jedna trzecia osób cierpiących na ciężką depresję bierze leki przeciwdepresyjne.

Potencjalnym powodem, dla którego pacjenci nie chcą przyjmować lub odstawiają leki przeciwdepresyjne, jest obawa przed skutkami ubocznymi. Badania mówią, że aż 36% respondentów wskazało na skutki uboczne jako główną przyczynę odstawienia leku.

Selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI) – w tym fluuksetynę (Prozac) i sertralinę (Zoloft) – są jednymi z najbardziej popularnych leków stosowanych w leczeniu depresji. Nowoczesne SSRI są bardziej bezpieczne, skuteczne i mają mniej skutków ubocznych niż wcześniejsze leki; zgodnie z przeprowadzonym badaniem, jednak około 86% pacjentów stosujących te leki skarży się na przynajmniej jeden niepożądany efekt.

Częstym skutkiem ubocznym jest dysfunkcja seksualna. Zarówno depresja, jak i leki stosowane w leczeniu depresji są związane z niskim libido, a także trudnościami w podnieceniu, odpowiednim nawilżeniu i osiągnięciu orgazmu. Dla niektórych osób jest to wystarczający powód, aby unikać przyjmowania leków przeciwdepresyjnych.

Ale możesz porozmawiać z lekarzem, aby dostosować plan leczenia, żeby zmaksymalizować skuteczność i zminimalizować skutki uboczne. Zamiast pomijać leczenie i być może dopuścić do pogorszenia się depresji, porozmawiaj ze swoim lekarzem o tych sposobach, które mogą pomóc przywrócić popęd seksualny.

Zaplanuj, kiedy weźmiesz leki przeciwdepresyjne

Wielu pacjentów zauważa, że skutki uboczne leków przeciwdepresyjnych nasilają się w ciągu kilku godzin po ich zażyciu.

Zatem ważne jest, aby zwrócić uwagę, kiedy objawy niepożądane osiągają szczyt.

W związku z tym może być konieczne dostosowanie sposobu przyjmowania tabletek.

Na przykład wiele osób uważa, że najlepiej jest przyjmować SSRI rano, aby móc dobrze wypocząć w nocy.

Spróbuj innego rodzaju antydepresantu

Lekarz może zalecić leki SSRI, ale nie jest to jedyna opcja.

Naukowe badania wykazały, że bupropion i nefazodon mają mniejszy wpływ na funkcje seksualne niż SSRI, zgodnie z badaniem opublikowanym w Dialogues on Clinical Neuroscience.

Nawet wśród SSRI istnieją różnice. Na przykład paroksetyna (Paxil) może mieć większy wpływ na libido niż inne rodzaje SSRI.

Wypróbuj niższą dawkę (tylko pod okiem lekarza)

Po pierwsze, NIGDY nie zmieniaj dawki bez uprzedniej konsultacji z lekarzem.

Uzyskanie optymalnego stężenia wymaga kompromisu między skutecznym leczeniem symptomów a ograniczeniem skutków ubocznych. Większa ilość może skutecznie ograniczyć objawy, ale będzie również oznaczać więcej nieżyczliwych efektów, w tym obniżenia pożądania seksualnego.

Z kolei niewielka dawka może okazać się za słaba, aby zażegnać problem, ale z drugiej strony nie będzie miała zbyt wielu skutków ubocznych. Dlatego szukasz złotego środka.

Czekać na aprobatę medyka ma ogromne znaczenie. Ulepszenie skuteczności wielu leków przeciwdepresyjnych może trwać od 4 do 6 tygodni, dlatego próba zmiany dawki co drugi dzień prawdopodobnie nie da ci precyzyjnego obrazu, jak dobrze działa lek.

Twoje leki nie tylko ułatwiają funkcjonowanie. Są one również wykorzystywane do leczenia poważnych chorób. Samodzielne zmniejszenie dawki bez zalecenia lekarza może mieć poważne skutki, nawet zagrażające życiu.

Ponownie oceń swój związek lub małżeństwo

Jeśli twoje leki wpływają negatywnie na twoje pożądanie seksualne lub funkcje seksualne, to może to wywołać nieporozumienia między tobą a twoim partnerem.

Na przykład, jeśli twoje leki powodują, że odrzucasz jego zaloty przez kilka tygodni, to może to wywołać konflikty i frustrację. To może mieć wpływ na twoje relacje, pogarszając poczucie intymności.

Uczestniczenie w sesji terapeutycznej wraz z partnerem może przyczynić się do osiągnięcia wzajemnego porozumienia, a nawet doprowadzić do odnowienia więzi. Może się okazać, że leczenie nigdy nie było konieczne.

Niezależnie od tego, co robisz, nie przestawaj przyjmować leków przeciwdepresyjnych bez konsultacji z lekarzem i omówienia wszystkich dostępnych opcji.

Zasługujesz na uczucie lepszego samopoczucia po przebyciu depresji i na osiągnięcie jak najlepszych rezultatów leczenia.

Zadbaj o swój styl życia

Wiele ludzi od razu przypisuje swoje zmniejszone libido lekom SSRI, jednakże w rzeczywistości może to być wynikiem wielu czynników.

Twoje libido może być obniżone przez leki, depresję lub inne wybory dotyczące stylu życia.

Używanie (zwłaszcza nadmierne) narkotyków i alkoholu jest jednym z wyborów stylu życia, który może pogorszyć dysfunkcje seksualne.

W 2013 roku przeprowadzono badanie na kobietach, które miały problemy z nadużywaniem substancji, w wyniku którego stwierdzono, że 34,2% z nich doświadczyło objawów dysfunkcji seksualnych, takich jak brak pożądania, trudności z osiągnięciem orgazmu i ból podczas seksu.

Bartosz Przybylski
Bartosz Przybylski
Artykuły: 19

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *