Czy preejakulat może spowodować zapłodnienie?

Czy przedwczesny wytrysk może doprowadzić do ciąży? Udane poczęcie wymaga odpowiedniej realizacji trzech istotnych kryteriów. W pierwszej kolejności, zapewnienie optymalnego wprowadzenia zarodka do macicy. Dodatkowo, istotna jest obecność zdrowych jajeczek w jajowodach i funkcjonalnych plemników w momencie wytrysku. Zmiana któregoś z tych czynników może mieć wpływ na płodność i szanse poczęcia.

Około 30% mężczyzn na całym świecie staje w obliczu problemu zwanego przedwczesnym wytryskiem. Jedni doświadczają go tymczasowo, inni przez okres po urazie psychicznym lub fizycznym.

Zazwyczaj można go wyleczyć poprzez modyfikację stylu życia lub nie farmakologiczne środki zaradcze, ale jeśli zamierzasz założyć rodzinę, powinieneś skonsultować się z lekarzem.

Czym jest przedwczesny wytrysk?

Mówiąc w uproszczeniu, przedwczesny wytrysk to wczesny orgazm, po którym następuje uwolnienie męskiego nasienia. Chociaż nie ma precyzyjnego określenia ani definicji, które mogłyby pomóc w diagnozowaniu przedwczesnego wytrysku, zwykle uważa się, że mężczyzna trwa w akcie seksualnym około 7 minut lub dłużej.

Należy jednak zauważyć, że czas do wytrysku może się różnić u różnych mężczyzn (lub nawet u tego samego mężczyzny w różnych momentach życia), dlatego diagnoza przedwczesnego wytrysku jest często stawiana, gdy średni czas do wytrysku jest poniżej 1,8 minuty.

U mężczyzn w bardzo młodym i podeszłym wieku przedwczesny wytrysk jest szczególnie częsty.

Najczęściej przyczyny tego zjawiska są fizjologiczne i obejmują:

 • Starzenie fizjologiczne
 • Przewlekłe problemy zdrowotne (zwłaszcza cukrzyca)
 • Niepokój – Zjawisko to obserwuje się u mężczyzn, którzy są bardzo świadomi swojego występu lub wrażenia na partnerze
 • Nadmierne podniecenie: Jest to bardziej powszechne u młodych chłopców w okresie dojrzewania
 • Nadwrażliwość (niektórzy mężczyźni są bardziej wrażliwi niż inni mężczyźni) na stymulację seksualną

Przedwczesny wytrysk może również występować w niektórych organicznych problemach zdrowotnych, takich jak:

 • Niekorzystny wpływ niektórych leków na receptę i leków na przeziębienie
 • Ciężka depresja
 • Przerost lub hiperplazja prostaty

Czy istnieje związek między przedwczesnym wytryskiem a bezpłodnością?

Czas wytrysku ma wpływ na płodność, jeśli chodzi o penetrację pochwy. Nie da się ukryć, że w niektórych sytuacjach może to być niebezpieczne.

Oto kilka przykładów:

 • Przedwczesny wytrysk skutkować zawiedzionymi oczekiwaniami, złością oraz zakłopotaniem pomiędzy partnerami, a to ma oczywiście negatywny wpływ na jakość ich relacji, co w konsekwencji może oddziaływać na ich płodność,
 • Chociaż większość mężczyzn odczuwa niepokój, a nawet uświadamia sobie swoje problemy, co zwykle tylko pogarsza sytuację, często wycofują się oni z kontaktów seksualnych, żeby uniknąć wstydu. Niemniej jednak, przedwczesny wytrysk nie ma wpływu na szanse na poczęcie dziecka, o ile wszystkie inne czynniki są spełnione – kontakt seksualny w okresie owulacji oraz obecność plemników w kanale pochwy,
 • W sytuacjach ekstremalnych, kiedy wytrysk następuje bez wcześniejszego wchodzenia do pochwy, prawdopodobieństwo poczęcia dziecka maleje do minimum.

Co można zrobić, żeby zwiększyć szanse na zapłodnienie?

Wielu mężczyzn zazwyczaj bagatelizuje lub ukrywa problem przedwczesnego wytrysku ze względu na wstyd.

Należy jednak pamiętać, że przedwczesny wytrysk nie jest chorobą, ale reakcją, która może ulec poprawie.

Zdecydowanie zaleca się wizytę u lekarza, aby ustalić przyczynę tego problemu i niepłodności.

Jeśli przedwczesny wytrysk jest wynikiem stresu lub niepokoju, kilka prostych rad może być bardzo pomocne; takich jak:

 • Rozmowa z psychoterapeutą lub lekarzem, aby podzielić się i omówić swoje obawy. Idealnie, jeśli włączysz również swojego partnera, wyniki można osiągnąć bardzo szybko.
 • Jeśli przedwczesny wytrysk jest spowodowany nerwowością lub lękiem przed występem, mały kieliszek wina może pomóc w uspokojeniu nerwów.
 • Przekwalifikowanie się z techniką stop-start pomaga również wielu mężczyznom przezwyciężyć problem z przedwczesnym wytryskiem.
 • Istnieje wiele produktów dostępnych bez recepty, które mogą również pomóc w rozwiązaniu tego problemu. Na przykład miejscowe kremy znieczulające, które zmniejszają doznania podczas stosunku i opóźniają wytrysk. Jednak ta technika może również wpływać na odczucia u partnerki, wpływając tym samym na jakość współżycia.
 • Leki przeciwdepresyjne (takie jak klomipramina, sertralina i fluoksetyna) są często przepisywane przez pracowników służby zdrowia w celu rozwiązania tego problemu.
 • Jeśli przyczyna niepłodności lub trudności w poczęciu jest problemem bardziej organicznym, należy szukać innych opcji, takich jak techniki wspomaganego rozrodu.

Przedwczesny wytrysk może mieć odzwierciedlenie w płodności i ciąży. Aby zaradzić temu zjawisku, należy skonsultować się z lekarzem i porozmawiać o swoim życiu seksualnym i oczekiwaniach dotyczących ciąży. Wspólnie z lekarzem trzeba będzie opracować plan postępowania lub wdrożyć leczenie.

Bartosz Przybylski
Bartosz Przybylski
Artykuły: 19

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *