Cynamon na potencje – Czy naprawdę wspomaga seksualność?

Zapomnij o ostrygach i czekoladzie. Jeśli naprawdę pragniesz wzbogacić swoje życie miłosne, nie szukaj niczego więcej niż cynamon. To przyprawa, która rozgrzeje nie tylko Twoje dania.

Kiedyś cynamon był oznaką luksusu i wysokiego statusu społecznego, a jego cena w Europie była wyższa niż złoto, przez ograniczoną dostępność i zagadkowe pochodzenie. Po średniowieczu zachodni handlowcy odkryli, skąd pochodzi cynamon i przejęli monopol nad nim od arabskich kupców.

Cynamon to produkt pochodzący z wewnętrznej kory drzewa Cinnamomum, które rośnie w wielu tropikalnych rejonach Azji Południowo-Wschodniej. Jego użycie sięga co najmniej 2700 lat pne. Cynamon jest popularnym składnikiem wielu potraw, służąc do wzbogacania ich smaku i aromatu. Charakterystyczny zapach cynamonu wzmacnia słodycz potraw.

To o wiele więcej niż tylko wszechstronna przyprawa. Ma też liczne korzyści dla zdrowia. XII-wieczna niemiecka zielarka Hildegarda z Bingen nazwała ją „uniwersalną przyprawą na zatoki”, która pomaga w leczeniu „wewnętrznego rozkładu i śluzu”.

Cynamon był używany w indyjskich zabiegach medycznych od wielu lat, a także przez amerykańskich lekarzy eklektycznych w XX wieku, aby pomóc w trawieniu, a także leczyć wymioty, biegunkę i zapalenie oskrzeli. W XIX wieku został wykryty w wielu popularnych proszkach do zębów, pomagając nie tylko w zneutralizowaniu nieprzyjemnego zapachu i zwalczaniu bakterii, ale także w osłodzeniu niesmacznych składników ściernych w mieszance, które mogły obejmować mielone kości mątwy, popiół z kopyt, a nawet pył ceglany.

Korzyści związane z cynamonem nie są tylko mitem. Według USDA, cynamon znajduje się na trzecim miejscu wśród produktów spożywczych o najwyższym poziomie przeciwutleniaczy. Ponadto, jego właściwości przeciwgrzybicze i antybakteryjne sprawiają, że jest on doskonałym środkiem konserwującym żywność. Ostatnie badania wykazały, że cynamon ma pozytywny wpływ na regulację poziomu cukru we krwi. Niemniej jednak, USDA usunęło tę informację ze względu na brak dowodów na to, że wyniki badań laboratoryjnych mogą być bezpośrednio związane z korzyściami dla zdrowia ludzi.

Cynamon na potencję – Jak działa?

Miejsce cynamonu w kuchni jest szeroko akceptowane na całym świecie, ale jego użycie w sypialni nie jest tak popularne, pomimo jego wyjątkowych właściwości, które mogą wpłynąć na poprawę doświadczenia seksualnego.

Cynamon zawiera mangan, składnik niezbędny do utrzymania zdrowia seksualnego, który ma potwierdzone działanie. Ale to nie wszystko. Podobnie jak inne przyprawy o działaniu rozgrzewającym, takie jak imbir, goździki i gałka muszkatołowa, cynamon wpływa na poprawę krążenia i podnosi temperaturę ciała. Mówi się, że niewielka ilość olejku cynamonowego wmasowana w dolne partie ciała może stymulować pożądanie seksualne.

Mimo że istnieją suplementy z cynamonem, które wspomagają libido, można też wykorzystać go w inny sposób. Oto przepis na „kawę seksualną”, która zawiera naszą ulubioną przyprawę:

  • 1 łyżka miodu
  • 1 łyżeczka mielonego korzenia maca
  • pół łyżeczki mielonego cynamonu
  • 2 łyżki mleka kokosowego
  • 1 łyżka surowego kakao
  • dwie trzecie filiżanki gorącej kawy

Jednak uwaga przed zaparzeniem: nie każdy cynamon jest sobie równy.

Cassia, tańsza i silniejsza odmiana rafinowanego cynamonu cejlońskiego, zawiera duże ilości związku chemicznego o nazwie kumaryna, który w nadmiernych ilościach może być szkodliwy dla wątroby. Jak wiele jest za dużo? Tylko jedna łyżeczka dziennie może przekroczyć zalecane maksymalne spożycie.

Bartosz Przybylski
Bartosz Przybylski
Artykuły: 19

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *